کرج، کمالشهر، بلوار بهشت سکینه، چهارم شرقی پلاک ۸۰

قالب پلاستیکی پلیمری

plastic formwork system

قالب‌ پلاستیکی پلیمری بتن

اشنائی با انواع قالب‌های پلاستیکی پلیمری بتن، مواد ساخت آن‌ها، مقاومت و قیمت قالب پلاستیک بتن، تفاوت با قالب مواد نو و بازیافتی، مشخصات قالب‌های پلاستیکی پلیمری بتن تولید شده توسط البرز قالب، مزایا و معایب، و مقایسه با قالب فلزی در طراحی قالب‌ها بررسی شده است.

قالب پلاستیکی پلیمری بتن چیست؟

تعریف قالب پلاستیکی پلیمری بتن

قالب پلاستیکی پلیمری بتن، یک نوع قالب است که از مواد پلیمری ساخته شده و برای ریختن بتن در ساختمان‌ها و سازه‌های مختلف استفاده می‌شود. این قالب ها عموماً برای ساخت دیوارها، ستون ها، پل ها، پله ها و سایر اجزای سازه ای استفاده می شوند.

عملکر قالب بتن پلاستیکی پلیمری


هدف از استفاده از قالب‌های پلاستیکی پلیمری بتن، تشکیل بتن در شکل های متنوع می‌باشد.

اهمیت قالب بتن پلیمری پلاستیکی

مزیت استفاده از قالب پلاستیکی پلیمری بتن، سبب می‌شود بتن با کیفیت به شکل مطلوب با سرعت و دقت بیشتر در سازه های بتنی تولید گردد.

انواع مواد برای تولید قالب پلاستیکی پلیمری بتن

در صنعت تولید قالب بتن با مواد پلیمری از انواع مختلفی از مواد پلاستیمی برای ساخت قالب بتن استفاده می شود. در زیر به اصلی ترین مواد پلیمری مورد استفاده در تولید قالب بتن پلاستیکی اشاره می کنیم:

قالب بتن پلی‌اتیلن با تراکم بالا

قالب بتن پلی‌اتیلن با تراکم بالا دارای دوام خوبی است و می‌تواند در شرایط سخت و سرد و گرماهای بالا عملکرد مناسبی داشته باشد. این ماده همچنین باعث کاهش هزینه‌ها در مقایسه با مواد دیگر  پلاستیکی می‌شود، زیرا قیمت آن نسبتاً پایین‌تر است و همچنین باعث صرفه‌جویی در وزن و هزینه تولید محصول می‌شود

قالب بتن پلی‌پروپیلن PP

قالب پلی‌پروپیلن (Polypropylene) این ماده دارای مقاومت بیشتر لز پلی اتیلن در برابر حرارت، خوردگی، آب، مواد شیمیایی، ضربه، سایش و شکست است و به همین دلیل برای تولید قالب بتن استفاده می‌شود. ولی قیمت نسبات بالاتری نسبت به قالب با مواد پلی اتیلنی دارد.

قالب بتن (ABS) آکریل‌نیتریل بوتادین استایرن

(ABS) یکی از مواد پلاستیکی مورد استفاده د تولید قالب بتن می باشد. این پلاستیک از ترکیب سه ماده یعنی آکریل‌نیتریل، بوتادین و استایرن به دست می‌آید. دارای مقاومت بالا در برابر حرارت، خوردگی، مواد شیمیایی و روغن ، ضربه و شکست  می باشد. ولی قیمت نسبات بالاتری نسبت به قالب با سایر مواد پلیمری دارد.

مقاومت هر یک از انواع مواد پلیمری بکار رفته در تولید قالب بتن

نوع ماده مقاومت

پلی‌اتیلن با تراکم بالا

متوسط
پلی‌پروپیلن خوب
آکریل‌نیتریل بوتادین استایرن (ABS) بالا
قیمت قالب پلاستیکی بتن

قیمت قالب پلاستیکی بتن

قیمت قالب‌های پلاستیکی پلیمری بتن، در مقایسه با قالب‌های سنتی گران‌تر می‌باشد، اما در مقایسه با قالب فلزی، ارزانتر است. ولی قالب های بتن پلاستیکی خود نیز بسته به مواد بکار رقته در تولید انها دارای قیمت های کختلفی می باشند که قالب های تولید شده با پلیاتیلن ارزان ترین و قالب های تولید شده با مواد (ABS) گران ترین انها می باشد البته قالب بتن پلیاتیلن با مواد بازیافتی یا ریسایکل نیز تولید میشود که ارزان تریت و همچونین ضعیف ترین نوع قالب پلیمری بتن میباشد.

مزایا و معایب استفاده از قالب پلاستیکی پلیمری بتن

مزایای قالب پلاستیکی بتن
وزن کم

قالب بتن پلاستیکی به دلیل استفاده از مواد پلیمری دارای وزن بسیار کمتری به قالب های فلزی می باشد در قالب های فلزی معمولاً هر متر مربع قالب فلزی ۴۰ کیلوگرم می باشد ولی در این قالب ها وزن هر متر مربع قالب بین ۱۰ تا ۱۶ کیلوگرم می باشد.

بدون یاز به روغن کاری

در این نوع از قالب ها به دلیل استفاده از مواد پلیمری باعث شده چسبندگی نسبت به بتن بسیار کم باشد به همین دلیل در هنگام استفاده به راحتی از بتن جدا شده و نیازی به روغن کاری ندارد ولی در عین حال جهت آسودگی خیال می توان از روغنهای پای آب مانند آب صابون تراشکاری به وسیله اسپری بر روی آنها باشید تابه بتن نچسبند.

جا به جائی اسان

قالب پلاستیکی بتن به دلیل وزن پایین به راحتی قابل حمل و جابجایی می باشد و میتوان تعداد زیادی را در یک خودرو جا داد همچنین جابجایی بین طبقات برای کارگر بسیار آسان تر نسبت به قالب فلزی می باشد.

معایب قالب پلاستیکی بتن

مقاومت کمتر

این نوع از قالب ها به دلیل انعطاف مواد پلیمری نسبت به فلز دارای مقاومت کمتری نسبت به قالب فلزی میباشند که می‌توان با استفاده از مهاربندهای بیشتر آنها را به خوبی مهار نمود.

قابل تعمیر نیست

قالب بتن پلاستیکی به دلیل استفاده از مواد پلیمری در صورت شکستن و ترک خوردن دیگر امکان تعمیر همانند قالبهای فلزی را ندارند ولی برای آسودگی خاطره پیمانکاران از بابت این مشکل در صورت شکستن و فرسوده شدن این قالب ها تعهد می‌دهیم قالب ها را به ۵۰ درصد قیمت روز تعویض یا از شما خریداری کنیم.

قالب پلاستیکی بتن پلیمری جایگزین قالب بتن فلزی

افزایش استفاده از قالب پلاستیکی بتن

 

امروزه به دلیل افزایش قیمت فلزات و بالا رفتن قیمت انواع قالب فلزی بتن استفاده از قالب های پلیمری رواج زیادی پیدا کرده است که در بالا برای آشنایی شما به معرفی تعریف کلی و مواد تولید قالب بتن پلاستیکی پرداختیم.

قالبهای بتن پلاستیکی به دلیل مزیتهای قالبهای پلیمری نسبت به قالب فلزی جایگزین مناسبی برای قالب بتن فلزی میباشند و همچنین می توان از آن به عنوان جایگزین بسیار مناسب پلایوود یا همان تخته چندلائی نیز استفاده نمود.

قالب پلاستیکی بتن در مقایسه با قالب فلزی:

مزایا:

 • وزن کمتر از قالب‌های فلزی، به همین دلیل حمل و نقل و نصب آن آسان‌تر است.
 • ضربه‌پذیری بالاتری دارد و در برابر ضربه و سایش مقاومت بیشتری دارد.
 • قابلیت ساخت انواع شکل‌های مختلف با ابعاد دلخواه را دارد.
 • قیمت نسبتاً پایین‌تر از قالب‌های فلزی است.
 • در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بیشتری دارد.

معایب:

 • عمر مفید کمتری نسبت به قالب‌های فلزی دارد.
 • قابلیت تعمیر کمتری نسبت به قالب‌های فلزی دارد.
 • در دماهای بالا ممکن است شکل‌پذیری داشته باشد.

قالب فلزی در مقایسه با قالب پلیمری:

مزایا:

 • عمر مفید طولانی‌تری نسبت به قالب‌های پلاستیکی بتن دارد.
 • قابلیت تعمیر بالاتری نسبت به قالب‌های پلاستیکی بتن دارد.
 • در دماهای بالا نیز شکل‌پذیری ندارد و می‌تواند در شرایط سخت و استرس‌های بیشتری استفاده شود.

معایب:

 • وزن بالاتری نسبت به قالب‌های پلاستیکی بتن دارد، به همین دلیل حمل و نقل و نصب آن سخت‌تر است.
 • در برابر ضربه و سایش مقاومت کمتری دارد.
 • قیمت نسبتاً بالاتری نسبت به قالب‌های پلاستیکی بتن دارد.
 • در برابر خوردگی و زنگ زدگی حساس است.

 مجتمع البرز قالب تولید کننده انواع قالب بتن پلاستیکی

مجتمع البرز قالب یکی از تولیدکنندگان برجسته قالب‌های بتن در ایران است. این مجموعه انوع قالب های پلاستیکی بتن با مواد پلیمری مختلف و محصولات متنوعی در زمینه بتن ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر می‌شود:
 • قالب بتن پلاستیکی مدولار
 • قالب بتن پلیمری اهرمی مدولار
 • قالب پلاستیکی جایگزین یونولیت و انواع وافل سقفی

البرز قالب با بهره گیری از مهندسین مجرب، سعی در به‌روزرسانی تکنولوژی و ابداع روش‌های جدید در زمینه قالب پلاستیکی بتن دارد.

مجهز به ماشین‌آلات پیشرفته با کارایی بالا و بهره‌گیری تکنولوژی روز و متخصص در مواد اولیه است.

انواع قالب بتن پلاستیکی بر اساس شکل

قالب‌های بتن پلاستیکی بر اساس شکل می‌توانند به سه دسته‌ مختلف تقسیم شوند. در زیر، انواع قالب‌های بتن پلاستیکی بر اساس شکل آورده شده است:
 قالب مدولار پلاستیکی لبه 5 سانت اهرمی و پینی.

این دسته از قالب پلیمری بتن با این قابلیت تولید شده‌اند که بتوان آنها را در کنار قالب بتن فلزی مدولار به کار برد بدین صورت که با استفاده است پین و گوه در کنار یکدیگر اتصال پیدا کنند و به صورت ترکیبی از قالبهای پلیمری و فلزی استفاده نمود. در این مدل قالبهای بتن پلیمری این امکان وجود دارد که هم از پین و گوه و هم از اهرم های پلاستیکی برای اتصال این قالب ها به یکدیگر استفاده نمود.

جدول قیمت و وزن قالب بتن پلیمری مدولار لبه 5

نوع قالبسایز قالبوزنوضعیت تولیدقیمت قالب
جدول قیمت و وزن قالب بتن پلیمری مدولار لبه 5
پنل تخت مواد نو50*1005.2 KGدرحال تولیدتماس بگیرید
پنل تخت مواد بازیافتی50*1005.2 KGدرحال تولیدتماس بگیرید
پنل تخت مواد نو20*1002.6 KGدرحال تولیدتماس بگیرید
پنل تخت مواد بازیافتی20*1002.6 KGدرحال تولیدتماس بگیرید
پنل تخت مواد نو15*1001.8 KGدرحال تولیدتماس بگیرید
پنل تخت مواد بازیافتی15*1001.8 KGدرحال تولیدتماس بگیرید
پنل تخت25*100طراحیتماس بگیرید
پنل تخت30*100طراحیتماس بگیرید
پنل تخت40*100طراحیتماس بگیرید
کنج داخلی75*5*10درحال تولیدتماس بگیرید
کنج داخلی75*5*5ساخت قالبتماس بگیرید
اهرمدرحال تولیدتماس بگیرید

2- قالب پلاستیکی ویژه ستون تولید شده.

قالب پلیمری ستون یا پلاستیکی از جنس مواد پلیمری مقاوم در برابر ضربه و سایش ساخته شده است. این قالب های پلیمری ستون جوری طراحی شده که قابلیت این را دارد تا با یک دست قالب ستون شما بتوانید ستونهای با سایز ۲۰ در ۲۰ تا ستون با سایز ۶۰ در ۶۰ را قالب بندی و اجرا نمایید همانطور که در شکل می بینید این قالب ها به صورت پروانه‌ای به داخل رفته و خارج می‌شوندکه در قالب بندی ستونهای بتنی مستطیلی کاربرد دارد

قالب پلاستیکی مدولار اهرمی با لبه 8 سانت.

قالب با لبه ۸ سانت اهرمی در سایز بندی استاندارد خود تولید می شود ابعاد این قالب ها در بیس ۶۰ بوده از دو نوع مواد تولید می شود یک مواد abs که مقاومت بالایی در مقابل ضربه سایش و حرارت دارد.

جدول مشخصات قالب پلیمری اهرمی

نوع اول قالب های پلیمری اهرمی ABS می با شد و نوع دوم قالب باجنس پروپیلن می باشد این نوع از قالب های پلیمری اهرمی نسبت به جنس abs مقاومت سایشی و ضربه‌ای کمتری دارند علاوه بر آن به خاطر جنس پروپیلن کمی در فشار نرم تر عمل می کند و همچنین به دلیل نوع مواد به کار رفته قیمت پایین تری نسبت به قالب های ای بی اس دارند و همچنین وزن آنها نیز کمتر می باشد.
کد قالبنوع قالبسایز قالبوزنقیمت قالب
جدول وزن قالب پلیمری ABS
Ap-120پنل تخت60*12011 KGتماس بگیرید
Ap-20پنل تخت60*202.1 KGتماس بگیرید
Ap-25پنل تخت60*252.5 KGتماس بگیرید
Ap-30پنل تخت60*303.1 KGتماس بگیرید
Ap-35پنل تخت60*353.6 KGتماس بگیرید
Ap-40پنل تخت60*404.1 KGتماس بگیرید
Ap-INکنج داخلی60*کنج2.1 KGتماس بگیرید
Ap-OUTکنج بیرونی60*کنج2.8 KGتماس بگیرید
HDLاهرمتماس بگیرید
جدول وزن قالب پلیمری پروپیلن
کد قالبنوع قالبسایز قالبوزنقیمت قالب
Pp-120پنل تخت60*1209.1 KGتماس بگیرید
Pp-20پنل تخت60*201.8 KGتماس بگیرید
Pp-25پنل تخت60*252.2 KGتماس بگیرید
Pp-30پنل تخت60*302.5 KGتماس بگیرید
Pp-35پنل تخت60*353.0 KGتماس بگیرید
Pp-40پنل تخت60*404.1 KGتماس بگیرید
Pp-INکنج داخلی60*کنج2.0 KGتماس بگیرید
Pp-OUTکنج بیرونی60*کنج2.6 KGتماس بگیرید
HDLاهرمتماس بگیرید

تفاوت قالب بتن پلاستیکی مشکی و سفید با جنس پلی اتیلن

 

از تفاوت قالب پلاستیکی بتن مشکی که با مواد پلیمری ریسایکل یا همان بازیافتی تولید می شود با قالب بتن پلاستیکی سفید که با مواد پلیمری نوع یا همان دست اول تولید می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

قالب بتن پلاستیکی مشکی به دلیل استفاده از مواد ریسایکل نسبت به قالبهای تولیدی با مواد پلیمری نو که به رنگ سفید می باشد مقاومت کمتری دارد و در مقابل ضربه و فشار شکنندگی بیشتری دارد یکی دیگر از معایب قالبهای مشکی نسبت به قالب پلاستیکی با رنگ سفید در دمای پایین میباشد که در هوای سرد قالب های با رنگ مشکی شکنندگی بیشتری نسبت به قالب پلاستیکی سفید دارد.

مقایسه قالب دست دوم فلزی با پنل پلاستیکی نو؟

به دلیل قیمت مناسب قالب فلزی کارکرده نسبت به قالب نو مورد توجه بیشتر پیمانکاران قرار دارد به همین دلیل در ادامه بررسی پانلهای پلاستیکی تخت به مقایسه قالب دست دوم فلزی با قالب لاستیکی بتن برداریم.

قالب های دست دوم کارکرده به دلیل استفاده های ممتد معمولاً دارای معایبی می باشد و از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و همچنین به دلیل تعمیر شدن معمولاً دارای موج می باشد.

قالب مستعمل یا کارکرده به همین دلایل برای اجرای سازه های بتنی با نمای اکسپوز اصلاً قابل استفاده نمیباشد و به دلیل استفاده های ممتد نیاز به روغنکاری زیادی نسبت به قالب نو دارند تا از چسبندگی بتن به سرطان ها جلوگیری شود.

ولی قالب پلاستیکی یا پانل پلیمری به دلیل سطح صاف نمایی صاف و یکدست بعد از بتن ریزی به نمایش می گذارد همچنین جنس مواد پلیمری به گونه ای می باشد که بتن آنها نمی چسبد و به راحتی از سطح بتن جدا شده و نیازی به روغن کاری ندارد و دلیل مهم تر قیمت قالب پلاستیکی نسبت به قالب فلزی دست دوم تفاوت آنچنانی نداشته و در در بسیاری از موارد قیمت پایین تری نسبت به نوع فلزی دست دوم خود دارد.

توضیحات:

جایگزین پلی وود

برای اجرای سقف دال بتنی به طور معمول از پلی وود یا تخته های چند لایی استفاده می شود که با توجه به رطوبت بتن و همچنین رطوبت هوا در مناطق شمالی و جنوبی ایران این چند لایه ها یا پلی وود ها بعد از مدتی  قدرت …

قالب ستون پلاستیکی

قالب بتن پلیمری ستون یا پلاستیکی از جنس مواد پلیمری مقاوم در برابر ضربه و سایش ساخته شده است. این قالب های …

قالب پلاستیکی بتن مدولار لبه 5

این دسته از قالب پلاستیکی مدولار همانند قالب فلزی مدولار می باشد و با همان ابعاد قالب های مدولار تولید می شود و این امکان وجود دارد که از انها در کنار قالب های مدولار فلزی مورد استفاده قرار گیرد.

قالب بندی فنداسیون با استفاده از قالب فنداسیون پلاستیکی پلیمری

مجتمع البرز قالب تولید کننده قالب پلاستیکی پلیمری

تولید انواح قالب فلزی مدولار ، قالب پلاستیکی پلیمری ، قالب فونداسیون ،قالب فنداسین پلاستیکی پلیمری ، قالب فلزی مدولار ستون ،  قالب بتن پلاستیکی پلیمری ستون در مجتمع البرز قالب با تکنولوژی روز دنیا

خرید و فروش انواع قالب دست دوم در مجتمع البرز قالب

نتیجه و بررسی موارد و انواع قالب پلیمری

بر اساس بررسی‌های انواع قالب پلاستیکی پلیمری بتن مزایا و معایب خاص خود را دارد که باید به دو دسته زیر تقسیم بندی‌شوند: مزایا در سبکی، مقاومت و قیمت، و معایب در عمر مفید قالب و بازیافت. البرز قالب با رویکردی نوین و با تلاش در بهبود تکنولوژی، توانسته است قالب‌های پلاستیکی بتن با کیفیت بسازد

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

آیا می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید؟
برای اطلاعات بیشتر باما در تماس باشید.
تماس با ما