کرج، کمالشهر، بلوار بهشت سکینه، چهارم شرقی پلاک ۸۰

البرز قالب لگو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جایگزین یونولیت

آشنایی با قالب جایگزین یونولیت یا لایت فرم لیست قیمت

 جایگزین یونولیت یا قالب لایت فرم چیست؟

جایگزین یونولیت

مقایسه قیمت قالب جایگزین یونولیت با یونولوت سقفی

روش اجرای قالب لایت فرم سقفی

افزایش قدرت تیرچه با استفاده از جایگزین یونولیت

مزایای قالب سقفی  لایت فرم

روش باز و بسته کردن قالب جایگزین یونولیت

شرایط نگهداری قالب جایگزین یونولیت

علت جایگزینی قالب لایت فم به جای یونولیت

نکته مهم در خصوص قالب های جایگزین یونولیت.

لیست قیمت لایت فرم یا همان جایگزین یونولیت

قیمت قالب جایگزین یونولیت یا لایت فرم سقفی

ناماندازهقیمت
قیمت جایگزین یونولیت 46100*46 تومان 450,000
قیمت درپوش 46تومان75,000
قیمت قید 4646تومان19,000
قیمت جایگزین یونولیت 66100*66تومان550,000
قیمت درپوش 46تومان90,000
قیمت قید 6666تومان28,000
جدول قیمت انواع قالب های جایگزین یونولیت سقفی یا لایت فرم

قالب لایت فرم یا جایگزین یونولیت سقفی چیست؟

قالب جایگزین یونولیت با توجه به پیشرفت تکنولوژی بوجود آمده و جزو روش های نوین در صنعت ساختمان برای سازندگانی که به دنبال راهی برای افزایش میزان سوددهی، استفاده کمتر از نیروی انسانی وسریع تر کردن زمان اجرا میباشند.

پیدا کردن راه های جدید برای مشکلات موجود در اجرای سقف های تیرچه بلوک و کرومیت با بلوک های سقفی یونولیتی یکی از چالش های موجود در عرصه ساختمان سازی بود.

در سال های اخیر با نوآوری جدیدی که مورد توجه سازندگان قرار گرفته و با نام قالب لایت فرم یا جایگزین یونولیت سقفی در بازار عرضه شده و به سرعت به یکی از اقلای مهم جایگزین یونولیت در بازار شناخته شده است باعث رشد و پیشرفت های بسیار مهمی در ساخت سازه های بتنی شده است.

لایت فرم

آشنائی با قالب لایت فرم (جایگزین بلوک یونولیت در سقف های تیرچه بلوک و کرومیت )

قبل از صحبت درباره جزئیات قالب جایگزین یونولیت باید به درک ساده از عملکرد یونولیت در اجرای سقف اشاره کنیم.

بلوک های یونولیت قطعاتی هستند که برای سقف های تیرچه بلوک و یا کرمیت استفاده شده تا در زمان بتن ریزی به عنوان یک فرم دهنده بتن تا زمانی که بتن به استحکام کامل خو برصد ای فرم را نگه دارد و عملا بعد از سفت شدن بتن هیچ  تاثیری در استحکام سقف ندارد و خود در زمان حریق و اتش سوزی میتواند به عنوان یک عامی افزایش خطر شمرده شود

بر همین اساس می توان گفت جایگزین یونولیت یا همان قالب سقفی یکی از بهترین گزینه ها برای فرم گرفتن قالب در زمان بتن ریزی سقف های تیرچه بلوک و کرمیت تا زمان سفت شدن یتن می باشد با مزایای بیساری که به انها اشاره می کنیم.

علاوه بر صرفه اقتصادی بالا ناشی از حذف هزینه تامین بلوک یونولیک در ساخت و سازها در ادامه برخی از مزایای قالب ها ی لایت فرم به اختصار ذکر گردیده است.

قالب سقفی لایت فرم

مزایای استفاده از قالب جایگزین یونولیت یا لایت فورم

صرفه جوئی در هزینه ها

یک از مهم ترین مزایای استفاده از قالب جایگزین یونولیت صرفه جوئی در هزینه های پروزه های ساختمانی می باشد. بلوک های یونولیت به دلیل یک بار مصرف بودن باعث هزینه های تکراری در ساخت یک پروژه می شود ولی قالب لایت فرم به دلیل قابلیت استفاده مجدد باعث کاهش چشم گیر هزینه های ساخت میشود.

تضمین کیفیت بتن

رسیدن به یک بتن یک پارچه با استحکام بالا در یک سازه بتنی بسیار با اهمیت می باشد. استفاده از قالب جایگزین یونولیت باعث دقت و یکنواختی بتن و بهبود در بتن ریزی یکپارچه با ضخامت یکسان در طول کار تضمین می کندپروژه شما از نظر استاندارد مطابق با ائین نامه های ساختمان سازی اجرا شده و یک بتن مستحکم و با کیفیت را تحویل دهد.

قالب سقفی

نکات مهمی که در باره قالب های جایگزین یونولیت باید بدانید.

 • بدون نیاز به روغنکاری سطح قالب ها چون بتن به سطح قالب نمی چسبد.
 • امکان آموزش اولیه در محل پروژه برای استفاده و اشنائی بهتر با روش کار کردن.
 • قابلیت استفاده در تعداد دفعات بسیار بالا حداقل 50 بار استفاده در اجرای سقف.
 • از بین رفتن احتمال شعله ور شدن یونولیت در آتش سوزی و انتشار گازهای خطرناک.
 • از بین رفتن خورده های یونولیت حین اجرای بلوکهای یونولیت، آلود شدن محیط زیست و پرت ناشی از شکستگی بلوکها.
 • استحمام بالا و مناسب و از بین رفتن خطرات جانی و مالی ناشی از شکسته شدن یونولیت در زمان بتن ریزی.
 • با وزن بسیار کم و جا گیری کم  با قابلیت جا به جائی کم هزینه و نگه داری آسان و مقرون به صرفه
 • قابلیت تغییر عرض قالبها در دهانه های غیر استاندارد تیرچه ریزی
 • بالا بردن مقاومت بتن در فرایند عمل آوری  بتن با حفظ شیرابه بتن
 • تقویت بتن جان تیرچه و افزایش مقاومت لرزه ای و باربری سقف با تامین عرض بتن ریزی استاندارد مطابق با ضوابط نشریه 543.
قالب جایگزین یونولیت

مقایسه قیمت قالب جایگزین یونولیت با یونولیت

در هنگام اجرای سقفهای تیرچه بلوک به صورت پاشنه بتن یا کرومیت برای پر کردن فاصله بین تیرچه ها از یونولیت استفاده میشود ولی آیا استفاده از یونولیت مقرون به صرفه است یا استفاده از قالب های جایگزین یونولیت یا همان قالب سقفی؟

برای محاسبه هزینه کلی اجرای سقف با یونولیت و جایگزین یونولیت به پارامترهای مختلفی باید توجه نمود.
علاوه بر قیمت جایگزین یونولیت و یونولیت موارد دیگری نیز همچون راویزکاری در قیمت تمام شده اجرای سقف تاثیر گذار می باشند.
در سال های گذشته استفاده از یونولیت برای اجرای سقف های تیرچه بلوک بسیار مقرون به صرفه تر بود به دلیل اینکه بعد از اتمام بتن ریزی سقف بر روی یونولیت گچ کاری انجام می شد و سقف نهایی ما به دست می آمد ولی امروزه در آیین نامه نظام مهندسی این کار مورد تایید نمی باشد.
یکی از معایب ای که در گذشته مانع استفاده از جایگزین یونولیت برای اجرای سقف های تیرچه بلوک می شد خالی بودن فضای یونولیت بعد از اجرای کار بود که باید حتماً زیر آن با راویز کاری بسته میشد تا قابلیت اجرای گچ کاری برای به دست آوردن سختی نهایی به وجود بیاید.

ولی امروزه در آیین نامه بعد از اجرای بتن ریزی حتی با یونولیت اجازه گچکاری بر روی یونولیت داده نمی‌شود و باید سقف به صورت کامل با فاصله ۵ سانتی متری از یونولیت راویز شود تا از آتش گرفتن یونولیت در زمان آتش سوزی جلوگیری شود و حرارت مستقیم به یونولیت ها نرسد به همین دلیل از لحاظ زیر سازی بعد از بتن ریزی تفاوتی بین اجرای سقف با یونولیت و جایگزین یونولیت در زمان حاضر وجود ندارد.
قیمت جایگزین یونولیت یا همان قالب سقفی نسبت به قیمت هر بلوک یونولیت بالاتر می باشد ولی قابلیت تکرار استفاده از قالب جایگزین یونولیت یا همان قالب سقفی باعث شده در طول زمان استفاده از این قالب ها بسیار صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد چون در صورت استفاده درست از قالب های ثقفی شما میتوانید بالای ۳۰ بار از هر قالب استفاده کنید.

نکات مهم در استفاده از قالب جایگزین یونولیت

برای استفاده از مزایای قالب جایگزینی یونولیت نکات مهمی را باید در نظر داشته باشیم

نصب صحیح

در هنگام استفاده از قالب های جایگزینی یونولیت باید دقت داشته باشیم که قالب ها به درستی در جای خود قرار  گرفته و قید های انها کاکلا فیکس ششده باشد تا در زمان بتن ریزی دچار مشکل نشویم.

نگهداری منظم

قبل از شروع قالب بندی قالب ها را به صوذت کامل مورد برشی قرار داده تا قالب های معیوب از پروژه خارج شوند. و بعد از پایان کار قالب های جمع اوری شده تمیز و در سایه نگهداری شود.

آموزش

قبل از شروع کار یا از نیروهای متخصص در زمینه این قالب ها استفاده شود و یا به نیروها اموزش کامل داده شود تا در طول کار با مشکل مواجه نشویم.

توضیحات اجرا:

روش اجرای قالب جایگزین یونولیت

در هنگام اجرای یک سقف تیرچه بلوک یا کرومیت با استفاده از قالب جایگزین یونولیت قالب‌ها را در طول تیرچه در کنار همدیگر قرار می‌دهیم و توسط قیدهای موجود برای هر قالب آنها را در جای خود فیکس می‌کنیم سپس در ابتدا و انتهای قالب‌ها به وسیله درپوش در وسط قالب‌ها یا جایی که ژوئن وجود دارد قالب‌ها را می‌بندیم بعد از قرارگیری قالب‌های جایگزین یونولیت در جای خود و فیکس شدن توسط قیدها قیدها باید زیرسازی مورد نیاز در اجرای سقف‌های تیرچه بلوک را اجرا کنیم بدین صورت که ابتدا جک‌ سقفی را برای مهار تیرچه‌ها به صورت عمودی نبا پروفیلهای چوبی یا فلزی یا مصالح مشابه صب می‌کنیم.

 اگر ارتفاع هر طبقه بلند باشد از داربست مدولار یا سازه هایی که قابلیت مونتاژ دارند استفاده می شود بعد از انجام این کارها قالب سقف پلاستیکی را روی آنها می چینیم و بعد از چرب کردن قالب ها البته در صورت نیاز باشد و در اغلب موارد میلگردهای مورد نیاز داخل قالب ها نصب میشوند. استفاده از این روش نیاز به جوشکاری ساخت خرپا و میلگرد مونتاژ را از بین می‌برد و فقط آرماتورهای اصلی برای اجرای درجای تیرچه ها نیاز داریم.

افزایش قدرت تیرچه با استفاده از قالب لایت فرم

همچنین با توجه به اینکه عرض جان تیرچه افزایش پیدا کرده است نیاز به تیرچه دوبل منتفی گردید و موجب سبک شدن و کم شدن هزینه ها شده است. بعد از اینکه میلگردهای حرارتی نصب شدند و برای پوشش مناسب بتن و میلگردهای حرارتی، اسپیسر روی قالب ها قرار داده داده شد سقف برای بتن ریزی آماده می شود.

زمان مورد نیاز قالب جایگزین یونولیت برای باز شدن

بعد از اینکه بتن ریزی انجام شد تقریباً حدود ۷ روز باید صبر کرد تا بتن شکل قالب جایگزین یونولیت را به خود بگیرد و خشک شود و بعد از آن قالب ها را به راحتی و بدون نیاز به مواد جدا کننده (قبل یا بعد از مراحل بتن ریزی) بتن را از قالب خارج کنید. شرط استفاده از سطح صاف و نمایان بتن و به کار نبردن نازک کاری در مکان‌هایی مانند پارکینگ‌ها و مشاعات این است که از بتن با روانی مناسب استفاده شود پخش و ویبره مناسب نیز انجام شود.

همچنین می توانید قبل از بتن ریزی در محل تیرچه ها با نصب قطعاتی بین قالب‌ جایگزین یونولیت محل‌های مخصوصی را برای عبور تاسیسات تعبیه کنید و یا جهت حمایت مناسب برای تاسیسات و نصب آویز و یا حتی اجرای سقف کاذب نیز می‌توانید قبل از بتن ریزی صفحه های پیش ساخته فلزی یا قطعات گالوانیزه را در قالبها قرار دهید.

مزیت های قالب جایگزین یونولیت

قالب پلاستیکی سقفی یا لایت فرم بهترین جایگزین برای قالب تیرچه درجا و بلوک های پلی استایرن یا همان یونولیت می باشد. قالب سقفی مدولار یا قالب سقفی چند بار مصرف میتواند هم در سقف هایی با اسکلت فلزی و اسکلت بتنی مورد استفاده قرار گیرد. استقبال از قالب سقف پلاستیکی و یا لایت فرم بسیار زیاد شده چون هم از نظر اقتصادی به صرفه میباشد و هم از بعد اجرا و کیفیت کار

روش باز و بسته کردن قالب جایگزین یونولیت

در این قالب ها سوراخ هایی برای باز و بسته کردن قالب ها توسط اهرم تعبیه شده است. جنس این اهرم ها پلاستیک بوده و از نظر وزن بسیار سبک میباشد. استفاده از اهرم در بازو بسته کردن قالب ها بر بالا بردن سرعت اجرای قالب بندی بسیار تاثیرگذار است.

شرایط نگهداری قالب جایگزین یونولیت

این قالب‌ها چوب پلاستیکی هستند، مانند قالب های فلزی و پلایوود دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمی شوند وترک نیز بر نمی دارند. بنابراین نیازی به نگهداری در شرایط بخصوص و چیدمان خاص ندارند می‌توان آنها در محل مرطوب، گرم و یا حتی خشک نگهداری کرد.

افزایش ایمنی و کاهش ضایعات با قالب لایت فرم

همان طور که گفتیم وزن قالب های پلاستیکی به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است. علاوه بر عدم نیاز به جرثقیل در هنگام جابجایی آنها، نصب آنها را نیز برای کارگران در مقاطع مختلف عمودی و افقی آسانتر کرده است. ایمنی کارگران در موارد بسیاری مخصوصا هنگام قالب بندی دال و سقف های بتنی را افزایش داده و با توجه به سبکی قالب‌ها و راحتی در جابه‌جایی آنها، احتمال افتادن قالب و برخورد با کارگران و حتی احتمال سقوط کارگران از ارتفاع نیز، به طور چشمگیری کاهش یافته است. علاوه بر افزایش ایمنی کارگران که بسیار مهم است و در گذشته به آن توجه‌ نمی‌شده، ضایعات و خسارات ناشی از افتادن و آسیب دیدن قالب ها در هنگام جابجایی توسط کارگران نیز بسیار کاهش پیدا کرده است.

علت جایگزینی قالب لایت فم به جای یونولیت

همانطور که میدانیم جهت اجرای سقف در ساختمان ها از بلوک های یونولیتی استفاده می شد و این اتفاق تقریباً از سال ۱۳۸۲ آغاز گردید و فقط در ایران از آنها استفاده میشود. با اینکه استفاده از یونولیت خود دارای مزایایی مانند وزن کم آن است که منجر به کم شدن کل وزن سازه نیز میشود و کم هزینه بودن آن موجب شده است تا طرفداران بسیاری پیدا کند و یکی از پرکاربردترین مصالح در کشور شود ولی متاسفانه تاکنون موفق به دریافت استاندارد از موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور نشده است و به طور مداوم هم در خصوص عدم استفاده آن هشدار داده می شود.

جهت اطلاعات بیشتر باشماره های ذیل تماس بگیرید.

تلفن همراه :

  ۰۹۱۲۱۳۹۰۶۸۳

 ۰۹۱۰۳۶۱۴۴۵۴

  ۰۹۳۵۱۳۹۰۶۸۳

تلفن :

۰۲۶۳۴۷۲۰۱۴۶

۰۲۶۳۴۷۲۰۱۴۷

ورود مستقیم به واتس آپ: https://wa.me/c/989121390683

وبسایت : www.alborz-ghaleb.com

شماره تلگرام، واتس آپ  : 989121390683

کاتال تلگرامی مجتمع البرز قالب : http://t.me/alborz_ghaleb

نکته مهم در خصوص قالب های جایگزین یونولیت

در مورد اقتصادی بودن بلوک های پلاستیکی غیر ماندگار جای هیچ شکی نیست، چون نسبت به بلوک های پلی استایرن یا همان یونولیت از قابلیت چند بار مصرف بودن (تا ۵۰ بار) برخوردار است و کافیست ۵۰۰ متر سقف با قالب سقفی چند بار مصرف اجرا کنید تا هزینه پلی استارین پوشش داده شود!!

قالب تیرچه درجا را میتوان با استفاده یک کارگر ساده و حتی نگهبان ساختمان بعد از بتن ریزی از سقف خارج کرد و برای استفاده در سقف بعدی آماده کرد. لازم به ذکر است که قالب پلاستیکی سقف های بتنی و فلزی و یا لایت فرم دارای گارانتی تعویض یکساله در صورت شکستی و آسیب می باشند.

اجرای قالب لایت فرم و یا همان قالب سقفی پلاستیکی که به قالب سقفی سبز رنگ نیز شناخته میشود هیچ فرقی با سایر قالب سقفی و یا بلوک پلی استایرن یا یونولیت ندارد و جه بسا که از نظر اجرا راحتر میباشد و به علت مقاومت بالای قالب سقفی چند بار مصرف پلاستیکی دیگر خبری از شکستگی در حیت اجرا نیست ‌ در ضمن بزرگترین امتیاز قالب لایت فرم نسبت به یونولیت سقفی عدم آتش سوزی میباشد.

مزایای قالب جایگزین یونولیت (قالب سقفی پلاستیکی چند بار مصرف)

 • حذف هزینه تامین بلوک یونولیت و سفال و کاهش بار مرده ساختمان
 • قابل استفاده با همه تیرچه های موجود در کشور مثل تیرچه پیش تنیده ، تیرچه خرپایی و تیرچه کرومیت
 • حذف ریسک اشتعال یونولیت در آتش سوزی و خاصیت نامطلوب جذب رطوبت یونولیت
 • بازگشت سرمایه تامین قالب ها در اجرای ۴ الی ۵ سقف
 • دوستدار محیط زیست و قابل بازیافت
 • باربری مناسب و حذف ریسک جانی و مالی ناشی از شکستگی یونولیت در زمان اجرا
 • بسیار سبک و کم حجم با قابلیت حمل و نقل و انبارداری آسان و مقرون به صرفه (یک سوم بلوک های دیگر)
 • قابلیت تغییر عرض قالب ها در دهانه های غیر استاندارد تیرچه زیری
 • تقویت جان تیرچه و افزایش مقاومت لرزه ای و باربری سازه سقف
 • عدم نیاز به روغن کاری و هر نوع پوشش جهت جلوگیری از چسبیدن به بتن
 • حذف هزینه تامین بلوک یونولیت و سفال و کاهش بار مرده ساختمان،قابل استفاده با همه تیرچه های موجود در کشور مثل تیرچه پیشتنیده و تیرچه کرومیت
  حذف ریسک اشتعال یونولیت در آتش سوزی و خاصیت نامطلوب جذب رطوبت یونولیت،بازگشت سرمایه تامین قالب ها در اجرای ۴ الی ۵ سقف

لیست قیمت قالب لایت فرم یا جایگزین یونولیت

 

برای کم کردن هزینه ها در اجرای سقف های بتنی قبل از هر اقدامی بهتر است با سایر ابزار های اجرای سقف های بتنی سقف های دال بتن و قالب وافل سقفی اشنائی بیشتر داشته باشیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید؟
برای اطلاعات بیشتر باما در تماس باشید.
تماس با ما