کرج، کمالشهر، بلوار بهشت سکینه، چهارم شرقی پلاک ۸۰

البرز قالب لگو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
فونداسیون

فونداسیون یا پی در ساختمان چیست

فونداسیون یا پی

فونداسیون یا پی یکی از ارکان مهم انتقال بار ساختمان به زمین می باشد که در پایین ترین قسمت ساختمان قرار دارد استحکام فونداسیون نقش مهمی در استحکام کل بنای یک ساختمان دارد فونداسیون همچنین پایداری سازه را در برابر لغزش و واژگونی تامین می نماید در واقع فونداسیون یک عامل انتقال بین رو سازه و زمین است.

اجرا فونداسیون
اجرا فونداسیون

برای ساخت یک ساختمان رعایت مقررات ملی و ضوابط در ساخت پی و اجرای فونداسیون الزامی می باشد. یک ساختمان ابتدا عملکردهای لازم برای انتقال تعادل لازم بین بارهای ساختمان و زمین مورد بررسی قرار گرفته و نوع سازه فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد.

به دلیل این موضوع شما باید رمش اجرایی تمام فونداسیون ها را به خوبی بشناسید و برای اجرای تمام بخش‌های فونداسیون و اسکلت شما باید مصالح درست انتخاب
به عنوان مثال شما با

اجرا فونداسیون
اجرا فونداسیون

ید انواع میلگرد را بشناسید میلگرد آلیاژی میلگرد ساده میلگرد آجدار میلگردهای آدو یا آسه که هر کدام استفاده خاص خود را در سازه ساختمان دارند و از لحاظ سایزی تنوع بسیار بالایی دارند
پی به مجموعه بخش هایی از سازه فونداسیون و خاک که با آن در تماس است که وظیفه انتقال بار ساختمان به زمین را دارد گفته می شود.

مراحل اجرای فونداسیون کدام هستند؟

اجرای یک فونداسیون به نوع آن بستگی دارد. ولی اصول اجرای فونداسیون‌های مختلف مشابه هستند. در این بخش، با مراحل کلی اجرای فونداسیون‌ها اشنا می شویم.

 فونداسیون
فونداسیون

 انتخاب محل ساخت

در گام اول باید محل ساخت فونداسیون را انتخاب کرد. انتخاب محل ساخت با توجه به شرایط زمین و ویژگی‌های سازه مورد نظر صورت می‌گیرد. برخی از خاک‌ها استحکام کافی برای اجرای هر فونداسیونی را ندارند که به ان مکانیک خاک گفته می شود . بنابراین، پیش از انتخاب نوع فونداسیون، باید از وضعیت مناسب محل ساخت اطمینان حاصل کرد.

 

 انتخاب نوع فونداسیون

پس از انتخاب محل ساخت سازه و بررسی ویژگی‌های مکانیک خاک منطقه، باید از بین فونداسیون‌های سطحی یا عمیق یکی را انتخاب کرد.

 مرزبندی محدوده فونداسیون

در این گام، اندازه‌گیری محدوده محل ساخت سازه و تعیین مرزهای فونداسیون صورت می‌گیرد. این اندازه‌گیری‌ها برای اطمینان از انتخاب صحیح نوع فونداسیون و یا تغییر نوع آن ضروری هستند.

اجرای قالب بندی فونداسیون یا سازه نگهبان

در این مرحله از اجرای فونداسیون توسط ابزار قالب بندی به اجرای سازه نگهبان در کنار میلگرد های بافته شده برای فونداسیون اجرا می شود ابزارهای قالب بندی مانند تخته قالب بندی قالب فلزی مدولار و همچنین جدیدترین مورد آن قالب پلاستیکی فونداسیون می باشد که برای قالب بندی فونداسیون اذان ها استفاده میشود قالب پلاستیکی فونداسیون همانند قالب فلزی مدولار میباشد و تنها تفاوت آن جنس مواد است که در تولید آن به کار رفته است . اجرای فونداسیون، به نیروی کار ماهر و تجهیزات مناسب نیاز دارد.

قالب پلاستیکی فونداسیون
قالب پلاستیکی فونداسیون


 نهایی سازی و نگهداری از فونداسیون

به دلیل اهمیت بالای فونداسیون در پایداری سازه، درزگیرها و مواد مختلف برای جلوگیری از آسیب رسیدن به این بخش مهم مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال، پس از اجرای فونداسیون‌های بتنی، فضای خالی موجود در زمین حفاری شده توسط درزگیر پر می‌شود.

اجرا فونداسیون
اجرا فونداسیون

 

نکات مهم در قالب بندی پی ساختمان

از جمله نکاتی که در قالب بندی فونداسیون باید به آن ها توجه کرد به شرح ذیل می باشند:

قالب ها را باید محکم و فیکس کرد و از استحکام آن ها اطمینان حاصل نمود.
توجه به ابعاد فونداسیون در انتخاب قالب امری بسیار ضروری است.
طراحی و ساخت قالب ها باید به گونه ای باشد که راحت و به سرعت بتوان آن ها را نصب و یا باز کرد. در این صورت به میزان قابل توجهی در وقت و هزینه صرفه جویی خواهد شد.
به منظور جلوگیری از هدر رفتن شیره بتن، درزبندی مناسب باید انجام شود.
برای ارتقاء کیفیت سطح بتن و استحکام قالب ها باید از روغن قالب استفاده نمود.
قالب ها باید از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشند تا بدون از هم گسیختگی و یا نشت شیره بتن بتوانند فشار و بارهای وارده را تحمل نمایند.
با توجه به این که فونداسیون نما است یا خیر باید نسبت به تعیین کیفیت مصالح ساختمانی و قالب بندی توجه لازم معطوف گردد.
ساخت قالب ها و نصب آن ها باید به نحوی باشد که بتوان به ابعاد، شکل و نمای بتن مورد نظر دست یافت.
شاقول بودن فونداسیون و رعایت کاور آرماتورها نیز از جمله نکات مهم در قالب بندی فونداسیون به شمار می آیند.
قالب ها باید به گونه ای انتخاب شوند که بتوان آن ها را با امکانات در دسترس حمل نموده و جا به کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید؟
برای اطلاعات بیشتر باما در تماس باشید.
تماس با ما