کرج، کمالشهر، بلوار بهشت سکینه، چهارم شرقی پلاک ۸۰

قالب بتن مدولار

قالب‌ فلزی مدولار

قالب بتن چیست؟

قالب بتن یک سازه موقت است که برای شکل دادن به بتن و تثبیت آن در زمان خشک شدن استفاده می شود.برای ساخت یک سازه بتنی با بتن مصلح باید فرم مورد نظر را به بتن داد تا بعد از گیرش بتن به شکل مورد نظر در بیاید در کل به عمل ایجاد فضایی برای فرم دهی به بتن قالب بندی میگویند و همچنین هر وسیله ای که توسط آن بتوان قالب بندی بتن را انجام دهیم قالب بتن  گفته می شود. یکی از موارد مهم در قالب بندی بتن نحوه قالب بندی می باشد به همین دلیل باید مجری سازه های بتنی کاملاً در در جریان امور مربوط به قالب بندی از تجهیزات قالب بندی با جزئیات انواع قالب و همچنین روش های اجرای انواع قالب بتن آشنایی کامل داشته باشند تا در یک پروژه عمرانی بسته به نیاز از قالب مختص آن پروژه به توان استفاده نمود. این قالبها  بر اساس مواد به کار رفته برای تولید به گروه‌های مختلفی تقسیم می شوند. همچنین بر اساس روش اتصال به دو دسته قالب بتن مدولار و قالب غیر مدولار تقسیم میشوند.

در واقع، قالب بتن یک محفظه است که برای قرار دادن بتن در آن به کار می رود. پس از ریختن بتن در داخل قالب، بتن درون قالب تحت تاثیر فشار و ارتعاش قرار می گیرد و پس از خشک شدن، قالب از بتن جدا شده و بتن شکل داده شده را تشکیل می دهد. قالب بتن شکل نهایی سازه بتنی را تعیین می کند. اجزای اصلی یک قالب بتن عبارتند از:

  • تیرها و ستون ها: برای پشتیبانی و حمایت از قالب های بتن به کار می روند. معمولا از فلزاتی مانند فولاد استفاده می شود.

  • صفحات قالب: قسمت هایی که بتن را در خود جای می دهند و شکل نهایی بتن را تعیین می کنند. می توانند چوبی، فلزی یا پلاستیکی (پلیمری) باشند.

  • اتصالات: برای اتصال تیرها، ستون ها و صفحات قالب به همدیگر به کار می روند. از گیره ، بولت، پین و گوه و … استفاده می شود.

انواع قالب بتن بر اساس مواد تولیدی

قالب بتن معمولاً از موادی مانند چوب، فلز، پلاستیک یا فیبرگلاس ساخته می شود. هر کدام از این مواد با توجه به نوع پروژه و نیازمندی های آن، قابل استفاده هستند. علاوه بر این، در برخی موارد، ممکن است از قالب های بتنی نیز استفاده شود که از بتن سبک یا بتن مسلح ساخته شده اند.

قالب بتن چوبی:

این قالب ها از چوب ساخته می شوند و به دلیل قیمت پایین، سهولت در نصب مورد استفاده قرار می گیرند.  قالب های چوبی معمولاً برای پروژه های ساختمانی کوچک تر پله و… استفاده می شوند.قدیمی ترین و ارزانترین انواع قالب ها هستند. چوبها باید قبل از استفاده روغن کاری شوند تا قالب برداری آسان باشد.

قالب های فلزی:

این قالب ها از فلز ساخته می شوند و برای پروژه هایی که نیاز به قالب های با قابلیت تحمل فشار بالا دارند، مناسب هستند. از دوام بیشتری برخوردارند و میتوان آنها را بارها مجددا استفاده کرد. اما هزینه تولید آنها بیشتر است قالب های فلزی معمولاً برای پروژه های بزرگتر مانند پل، بنادر، برج و… استفاده می شوند.

 

قالب فلزی مدولار بتن

 

مدولار یعنی چه؟

هر چیزی که ابعاد مشخص و استانداردی داشته باشد و بتوان از اتصال آنها در کنار هم شکل خاصی را آماده نمود مدولار گفته می‌شود. بدین معنی که به صورت پازلی در کنار هم قرار گرفته و به شکل یک قطعه واحد در بیایند. قالب قالب بتن مدولار می‌باشد قالبهای مدولار به قالب هایی گفته می شود که به صورت قطع های منظم در ابعاد و اندازه های از پیش تعیین شده تولید می شوند و توست قطعه های کوچک به یکدیگر متصل می شوند.

این قالب ها بر اساس جنس ساخته شده به چند گروه تقسیم می شوند که می توان به مواردی همچون

قالب بتن مدولار فلزی
قالب مدولار فلزی

۱.قالب بتن چوبی یا همان پلای وود

این  دسته قالب های چوبی یا پلی وود جزو قدیمی ترین لوازم قالب بندی بتن می باشد که در قدیم به صورت سنتی از چوب برای قالب بندی بتن استفاده میشد ولی امروزه به دلیل اینکه استفاده از چوب همه هزینه بالایی دارد و باعث جنگل زدایی در کشورها میشود بسیار استفاده از چوب برای قالب بندی بتن کم شده البته هنوز در کشورهای جهان سوم بیشتر از چوب استفاده می شود.قالب های چوبی همانطور که در شکل نشان داده شده می توان در محل ساخت پروژه بتنی تولید نمود اما باید به درستی طراحی شود و معیارهای مختلفی وجود دارد که هنگام ساخت قالب بتن چوبی باید در نظر گرفته شود یکی از این معیار ها تعداد دفعات کم استفاده از قالب های چوبی بتن می باشد که با سرعت مثل شده و از بین می رود و باعث هزینه زیاد برای کارفرما می شود.

قالب بتن چوبی
قالب بتن چوبی
تخته قالب بندی روسی
تخته قالب بندی

۲. قالب فلزی 

این نوع قالب جزو مرسوم ترین قالبها برای قالب بندی سازه های بتنی می باشد که در تمام دنیا مورد استفاده زیادی دارد که به دلیل این میباشد که تولید آن جزو ساده ترین روش های تولید قالب بتن می باشد و همچنین مواد اولیه تولید قالب های فلزی در تمام دنیا به راحتی در دسترس می باشد این قالب ها بر اساس فرم و شکل تولید شده به سه گروه تقسیم می شوند.

البته قابل ذکر است که قالب های فلزی امروزه به دلیل وزن زیاد و نیروی کاری زیادی که برای اجرای سازه بتنی به کارفرمایان وارد می کند در حال کم شدن استفاده آنها می باشد

الف. قالب فلزی مدولار

این فرم از قالب ها همانطور که در بالا به معنی کلمه مدولار اشاره شد به قالب هایی گفته می شود که به صورت تکه تکه و به شکل پازل به یکدیگر متصل می شوند.

قالب فلزی مدولار دارای سایز های استاندارد از عرض ۱۰ سانت شروع می شود و با ضریب ۵ تا عرض ۵۰ سانت تولید می شود همچنین قالب های فلزی مدولار در طول های یک متر یک و نیم متر و ۲ متر تولید می شوند قالب های مدولار در قسمت های مختلف سازه های بتنی مانند فونداسیون ها ستون های بتنی در ابعاد های مختلف دیوارهای بتنی تیر و دال های بتنی کاربرد دارد که البته در دیوارهای بزرگ از قالب های لارج پنل استفاده مقرون به صرفه تر می باشد قالب های مدولار معمولاً با لبه های پنج سانت و ۶ سانت با سه مدل پانچ لوبیای پانچ ستارهای و پانچ گرد با استفاده از پین قورباغه ای و پین و گوه به دیگر متصل می شوند تولید می شود.

ب. قالب فلزی لارج پنل

قالب لارج پنل همانطور که از اسمش مشخص میباشد به قالب هایی گفته می شود که از پنل های بزرگ ساخته می شوند این قالب ها معمولاً برای اجرای سازه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد

ج. قالب فلزی تونل فرم

قالب تونل فرم به قالب هایی گفته می شود که بر اساس نقشه سازه طراحی می شود این قالب ها برای انبوه سازان تولید میشود که یک فرم از ساختمان را به تعداد زیاد یا در طبقات زیادی اجرا می کنند در قالب های تونلی فرم دیوارها سقف ها و ستون ها به صورت همزمان بتن ریزی می شوند

د. قالب های خواص

قالب خاص به قالبی گفته می شود که به صورت سفارشی تولید می شود و فقط برای یک پروژه به صورت خاص طراحی شده و در همان پروژه فقط قابل استفاده میشود این قالب ها معمولاً برای کارهای تولید می شود قابلیت استفاده از فرم های معمولی قالب را ندارند.

۳. قالب های پلاستیکی یا همان پلیمری

قالب پلاستیکی پلیمری این نوع قالب جزو جدیدترین تکنولوژی تولید قالب بتن در دنیا می باشد اولین بار در کشور ایتالیا از آن رونمایی شد برای تولید این قالب ها احتیاج به دستگاه های تزریق پلاستیک می باشد و به دلیل گران بودن دستگاه ها و همچنین قالب های تزریق پلاستیک تولید کننده زیادی در دنیا ندارد ولی به دلیل استفاده از مواد پلیمری وزن بسیار کم و همچنین در ایران به دلیل اینکه تولید کننده مواد پلیمری می باشد بسیار صفحه اقتصادی دارد.

۴. قالب های آلومینیومی

در بسیاری از کشورهای دنیا بالا بردن راندمان کاری اهمیت بسیار زیادی دارد چون نیروی کار هزینه زیادی برای کارفرمایان ایجاد می کند استفاده از قالب های آلومینیومی در این کشورها به دلیل سبک بودن و پایین آوردن هزینه های نیروی کاری صرفه اقتصادی دارد قالب های آلومینیومی معمولاً به صورت ترکیبی از آلومینیوم و چوب تولید می شوند ولی در بسیاری از کشورها صرفه اقتصادی ندارد

۵. قالب های ترکیبی که شاسی فلزی دارم و روی آن صفحه نصب می شود.

قالب ترکیبی که معمولاً از شاسی فلزی و روکشی از جنس پلی وود یا پلیمر مورد استفاده قرار می گیرد این قالب ها نیز در فرم های خاصی تولید میشود که بتوان آنها را به راحتی با یکدیگر اتصال داد و از آنها استفاده کرد یکی از مزایای این قالب ها قابل تعویض بودن صفحه روی این شاسی های فلزی می باشد که باعث بالارفتن استفاده از این قالب ها در دنیا شده است

قالب بندی بتن

 

برای ساخت هرنوع سازه بتنی احتیاج است که قبل از بتن ریزی فضای مدل نظر را به وسیله تجهیزات موجود بسته تا بتن دران مکان و شکلی که مورد نظر ماست قرار بگیرد و سفت شود که اصطلاحاً به این کار قالب بندی می گویند  قالب بندی بتن با ابزارهای گوناگونی انجام می شود.

به عنوان مثال در بعضی از شهرها از چوب برای قالب بندی بتن استفاده می کنند.

قالب فلزی چیست

 

به قالب هایی که برای تولید آنها از فلز استفاده می شود قالب فلزی بتن گفته می شود که به دو دسته قالب مدولار و قالب های لارج پنل یا قالب غیر مدولار تقسیم می‌شوند

پرکاربردترین آنها می‌توان قالب فلزی مدولار را نام برد که پرکاربرد ترین نوع قالب در ایران میباشد این قالب ها توسط قطعاتی به نام پین و گوه به یکدیگر متصل می شوند
قالب فلزی مدولار در دو نوع لبه خم و جوشی تولید می شوند ابعاد این قالب ها در طول های یک متر یک و نیم متر و دو متر تولید می شوند و عرض آنها از ۱۰ سانت تا ۵۰ سانت با ضریب ۵ تولید می شوند قالب فلزی مدولار جزو پرکاربردترین نوع قالب مدولار در ایران می باشد.

قیمت قالب فلزی

قیمت قالب فلزی بر اساس نوع روش تولید تولید قالب و همچنین بر اساس نوع ورق به کار رفته در تولید آن متفاوت می باشد

قالب پلاستیکی بتن یکی دیگر از انواع قالب مدولار بتون در ایران که به تازگی با پیشرفت تکنولوژی و نیاز بازار تولید شده است قالب بتن پلاستیکی از نظر قیمت و همچنین وزنی از قالبهای فلزی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

قالب های بتن مدولار

 

امروزه استفاده از قالب مدولار بتن به طور گسترده افزایش پیدا کرده است، چرا که از آن می توان برای قالب بندی انواع سازه های بتنی استفاده کرد. استفاده از این قالب، در صنعت ساختمان سازی مزایای زیادی دارد که در ادامه با انواع قالب مدولار بتون و موارد استفاده اشنا می شویم.

آشنایی با قالب مدولار بتن

 

قالب بتون مدولار به قالب هایی گفته می شود که به صورت قطعه های کوچک به صورت تیپ در کنار هم برای ساختن یک قطعه بزرگ قرار می گیرند تا در هنگام اجرا بتوان راحت تر از انها اینفاده نمود.

قالب‌ مدولار بتون که در ابعاد و اندازه‌های متنوع و جنس های مختلف تولید می‌شود. بیشترین کاربرد را در قالب بندی سازه‌های بتنی دارد. امروزه قالب فلزی به دلیل استحکام بهتر و وجود تجهیزات قالب بندی بتن مناسب جایگزین مناسبی برای چوب و تخته و … شده است‌.

همچنین استفاده از قالب بندی مدولار به دلیل استفاده‌ای که در اجرای تمام سازه‌های بتنی مانند فونداسیون، دیوار، ستون، تیر و دال دارد بسیار اقتصادی است. پانل‌های قالب مدولار را می‌توان به سادگی به وسیله پین و گوه و دیگر اتصالات قالب بتن به یکدیگر متصل و یا از هم جدا کرد‌.

تولید انواح قالب فلزی مدولار ، قالب پلاستیکی پلیمری ، قالب فونداسیون ،قالب فنداسین پلاستیکی پلیمری ، قالب فلزی مدولار ستون ،  قالب بتن پلاستیکی پلیمری ستون در مجتمع البرز قالب با تکنولوژی روز دنیا قیمت قالب بتون نو و لیست قیمت

خرید و فروش انواع قالب های دست دوم در مجتمع البرز قالب

تلفن همراه :

۰۹۱۲۱۳۹۰۶۸۳ – ۰۹۱۰۳۶۱۴۴۵۴ – ۰۹۳۵۱۳۹۰۶۸۳

تلفن :

۰۲۶۳۴۷۲۰۱۴۶ – ۰۲۶۳۴۷۲۰۱۴۷

ورود مستقیم به واتس آپ: https://wa.me/c/989121390683

وبسایت : www.alborz-ghaleb.com

شماره تلگرام، واتس آپ  : 989121390683

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

آیا می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید؟

برای اطلاعات بیشتر باما در تماس باشید.
تماس با ما