کرج، کمالشهر، بلوار بهشت سکینه، چهارم شرقی پلاک ۸۰

البرز قالب لگو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
قالب بتن

قیمت قالب بتن | تولید انواع قالب بتن لیست قیمت روز

قالب بتن چیست؟ اشنائی با مفهوم کلی قالب برای بتن.

انواع قالبهای بتن بر اساس مواد تولیدی

اشنائی با انواع قالب فلزی بتن

مزایای هر مدل از قالب های بتن

بهترین نوع قالب بتن بر اساس کاربرد

قالب بتن چیست؟

قالب بتن یک سازه موقت است که برای شکل دادن به بتن و تثبیت آن در زمان خشک شدن استفاده می شود.

برای ساخت یک سازه بتنی با بتن مصلح باید فرم مورد نظر را به بتن داد تا بعد از سفت شدن بتن به شکل مورد نظر در بیاید در کل به عمل ایجاد فضایی برای فرم دهی به بتن قالب بندی میگویند و همچنین هر وسیله ای که توسط آن بتوان قالب بندی بتن را انجام دهیم قالب بتن  گفته می شود.

یکی از موارد مهم در قالب بندی بتن نحوه قالب بندی می باشد به همین دلیل باید مجری سازه های بتنی کاملاً در در جریان امور مربوط به قالب بندی از تجهیزات قالب بندی با جزئیات انواع قالب و همچنین روش های اجرای انواع قالب  آشنایی کامل داشته باشند تا در یک پروژه عمرانی بسته به نیاز از قالب مختص آن پروژه به توان استفاده نمود.

 این قالبها  بر اساس مواد به کار رفته برای تولید به گروه‌های مختلفی تقسیم می شوند. همچنین بر اساس روش اتصال به دو دسته قالب مدولار و قالب غیر مدولار تقسیم میشوند.

در واقع، قالب های بتن یک محفظه است که برای فرم دادن بتن به کار می رود. بعد از ریختن بتن در داخل قالب، بتن درون قالب تحت فشار وزن خود و لرزش با ویبراتور قرار می گیردتا حباب های هوای داخل بتن خارج شده و به مرور زمان خشک می شود، قالب از بتن جدا شده و بتن شکل قالبی که دور ان بسته شده را به خود گرفته است.

 قالب ها هستند که شکل نهایی سازه بتنی را تعیین می کند. اجزای اصلی یک قالب بتن عبارتند از:

  • تیرها و ستون ها: برای پشتیبانی و حمایت از قالب های بتن به کار می روند. معمولا از فلزاتی مانند فولاد استفاده می شود.

  • صفحات قالب: قسمت هایی که بتن را در خود جای می دهند و شکل نهایی بتن را تعیین می کنند. می توانند چوبی، فلزی یا پلاستیکی (پلیمری) باشند.

  • اتصالات: برای اتصال تیرها، ستون ها و صفحات قالب به همدیگر به کار می روند. از گیره ، بولت، پین و گوه و … استفاده می شود ..

انواع قالب بتن بر اساس مواد تولیدی

قالب های بتن معمولاً از موادی مانند چوب، فلز، پلاستیک یا فیبرگلاس ساخته می شود. هر کدام از این مواد با توجه به نوع پروژه و نیازمندی های آن، قابل استفاده هستند. علاوه بر این، در برخی موارد، ممکن است از قالب های بتنی نیز استفاده شود که از بتن سبک یا بتن مسلح ساخته شده اند.قالب بتن

۱.قالب چوبی بتن یا همان پلای وود

این دسته قالب های چوبی یا پلی وود جزو قدیمی ترین لوازم قالب بندی بتن می باشد.

در قدیم به صورت سنتی از چوب برای قالب بندی بتن استفاده میشد ولی امروزه به دلیل اینکه استفاده از چوب همه هزینه بالایی دارد و باعث جنگل زدایی در کشورها میشود.

 بسیار استفاده از چوب برای قالب بندی بتن کم شده البته هنوز در کشورهای جهان سوم بیشتر از چوب استفاده می شود.

قالب های چوبی همانطور که در شکل نشان داده شده می توان در محل ساخت پروژه بتنی تولید نمود اما باید به درستی طراحی شود و معیارهای مختلفی وجود دارد که هنگام ساخت قالب چوبی بتن باید در نظر گرفته شود.

یکی از این معیار ها تعداد دفعات کم استفاده از قالب های چوبی بتن می باشد که با سرعت مثل شده و از بین می رود و باعث هزینه زیاد برای کارفرما می شود.

قالب بتن چوبی

۲. قالب فلزی بتن

این نوع قالب جزو مرسوم ترین قالبها برای قالب بندی سازه های بتنی می باشد که در تمام دنیا مورد استفاده زیادی دارد.

 به دلیل این میباشد که تولید آن جزو ساده ترین روش های تولید قالب بتن می باشد.

همچنین مواد اولیه تولید قالب های فلزی در تمام دنیا به راحتی در دسترس می باشد این قالب ها بر اساس فرم و شکل تولید شده به سه گروه تقسیم می شوند.

البته قابل ذکر است که قالب های فلزی امروزه به دلیل وزن زیاد و نیروی کاری زیادی که برای اجرای سازه بتنی به کارفرمایان وارد می کند در حال کم شدن استفاده آنها می باشد.

 

 

قالب بتن فلزی

۳. قالب پلاستیکی بتن یا همان پلیمری

قالب پلاستیکی پلیمری این نوع قالب جزو جدیدترین تکنولوژی تولید قالب های بتنی در دنیا می باشد اولین بار در کشور ایتالیا از آن رونمایی شد برای تولید این قالب ها احتیاج به دستگاه های تزریق پلاستیک می باشد و به دلیل گران بودن دستگاه ها و همچنین قالب های تزریق پلاستیک تولید کننده زیادی در دنیا ندارد ولی به دلیل استفاده از مواد پلیمری وزن بسیار کم و همچنین در ایران به دلیل اینکه تولید کننده مواد پلیمری می باشد بسیار صفحه اقتصادی دارد.

قالب بتن پلاستیکی

۴. قالب های آلومینیومی

در بسیاری از کشورهای دنیا بالا بردن راندمان کاری اهمیت بسیار زیادی دارد چون نیروی کار هزینه زیادی برای کارفرمایان ایجاد می کند استفاده از قالب های آلومینیومی در این کشورها به دلیل سبک بودن و پایین آوردن هزینه های نیروی کاری صرفه اقتصادی دارد قالب های آلومینیومی معمولاً به صورت ترکیبی از آلومینیوم و چوب تولید می شوند ولی در بسیاری از کشورها صرفه اقتصادی ندارد

۵. قالب های ترکیبی که شاسی فلزی دارم و روی آن صفحه نصب می شود.

قالب ترکیبی که معمولاً از شاسی فلزی و روکشی از جنس پلی وود یا پلیمر مورد استفاده قرار می گیرد این قالب ها نیز در فرم های خاصی تولید میشود که بتوان آنها را به راحتی با یکدیگر اتصال داد و از آنها استفاده کرد یکی از مزایای این قالب ها قابل تعویض بودن صفحه روی این شاسی های فلزی می باشد که باعث بالارفتن استفاده از این قالب ها در دنیا شده است.

قالب بتن ترکیبی

مقایسه قالب‌های بتن

برای انتخاب بهترین نوع قالب بتن، مقایسه ویژگی‌ها و مزایا و معایب هر نوع قالب بسیار مفید است. در جدول زیر به مقایسه برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های قالب‌های مختلف پرداخته‌ایم:

نوع قالبمزایامعایب
قالب چوبیهزینه کم، قابلیت استفاده مجدددوام کم، نیاز به نگهداری زیاد
قالب فلزیمقاومت بالا، طول عمر زیادهزینه بالا، وزن سنگین
قالب پلاستیکیوزن سبک، مقاومت در برابر رطوبتمقاومت کمتر، طول عمر کوتاه‌تر
قالب آلومینیومیوزن سبک، مقاومت در برابر خوردگیهزینه بالا، پیچیدگی در نصب
قالب ترکیبیانعطاف‌پذیری بیشتر، وزن متوسطهزینه بالا، آسیب‌پذیری
قالب پیش‌ساختهسرعت بالا، کیفیت یکنواختهزینه بالا، نیاز به حمل و نقل ویژه

انواع قالب فلزی بتن؟

در صنعت ساختمان از انواع مختلفی از قالب فلزی برای ساخت سازه‌های بتنی استفاده می شود. در زیر به برخی از این انواع اشاره می کنیم:

الف. قالب فلزی مدولار

این فرم از قالب ها همانطور که در بالا به معنی کلمه مدولار اشاره شد به قالب هایی گفته می شود که به صورت تکه تکه و به شکل پازل به یکدیگر متصل می شوند.

قالب فلزی مدولار دارای سایز های استاندارد از عرض ۱۰ سانت شروع می شود و با ضریب ۵ تا عرض ۵۰ سانت تولید می شود همچنین قالب های فلزی مدولار در طول های یک متر یک و نیم متر و ۲ متر تولید می شوند قالب های مدولار در قسمت های مختلف سازه های بتنی مانند فونداسیون ها ستون های بتنی در ابعاد های مختلف دیوارهای بتنی تیر و دال های بتنی کاربرد دارد که البته در دیوارهای بزرگ از قالب های لارج پنل استفاده مقرون به صرفه تر می باشد قالب های مدولار معمولاً با لبه های پنج سانت و ۶ سانت با سه مدل پانچ لوبیای پانچ ستارهای و پانچ گرد با استفاده از پین قورباغه ای و پین و گوه به دیگر متصل می شوند تولید می شود.

ب. قالب فلزی لارج پنل

قالب لارج پنل همانطور که از اسمش مشخص میباشد به قالب هایی گفته می شود که از پنل های بزرگ ساخته می شوند این قالب ها معمولاً برای اجرای سازه های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

ج. قالب فلزی تونل فرم

قالب تونل فرم به قالب هایی گفته می شود که بر اساس نقشه سازه طراحی می شود این قالب ها برای انبوه سازان تولید میشود که یک فرم از ساختمان را به تعداد زیاد یا در طبقات زیادی اجرا می کنند در قالب های تونلی فرم دیوارها سقف ها و ستون ها به صورت همزمان بتن ریزی می شوند

قالب بتن تونل فرم

د. قالب های خواص

قالب خاص به قالبی گفته می شود که به صورت سفارشی تولید می شود و فقط برای یک پروژه به صورت خاص طراحی شده و در همان پروژه فقط قابل استفاده میشود این قالب ها معمولاً برای کارهای تولید می شود قابلیت استفاده از فرم های معمولی قالب را ندارند.

تولید انواع قالب بتن در مجتمع البرز قالب

مجتمع البرز قالب یکی از تولیدکنندگان برجسته قالب‌های بتن در ایران است. این مجتمع محصولات متنوعی در زمینه تولید قالب‌های بتن ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر می‌شود:

قالب فلزی مدولار بتن
قالب پلیمری بتن ساده و مدولار
قالب های ترکیبی

این مجموعه قادر به تولید قالب‌های بتن با شکل‌ها و ابعاد مختلف مانند قالب‌های مستطیلی، مربعی، دایره‌ای و … به صورت سفارشی نیز می‌باشد. همچنین، این مجتمع از مواد با کیفیت برای تولید قالب‌های بتن استفاده می‌کند تا محصولات با کیفیت بالا و دوام طولانی تولید شود.

آشنایی با قالب مدولار بتن

 

قالب بتون مدولار به قالب هایی گفته می شود که به صورت قطعه های کوچک به صورت تیپ در کنار هم برای ساختن یک قطعه بزرگ قرار می گیرند تا در هنگام اجرا بتوان راحت تر از انها اینفاده نمود.

قالب‌ مدولار بتون که در ابعاد و اندازه‌های متنوع و جنس های مختلف تولید می‌شود. بیشترین کاربرد را در قالب بندی سازه‌های بتنی دارد. امروزه قالب فلزی به دلیل استحکام بهتر و وجود تجهیزات قالب بندی بتن مناسب جایگزین مناسبی برای چوب و تخته و … شده است‌.

همچنین استفاده از قالب بندی مدولار به دلیل استفاده‌ای که در اجرای تمام سازه‌های بتنی مانند فونداسیون، دیوار، ستون، تیر و دال دارد بسیار اقتصادی است. پانل‌های قالب مدولار را می‌توان به سادگی به وسیله پین و گوه و دیگر اتصالات قالب بتن به یکدیگر متصل و یا از هم جدا کرد‌.

تولید انواح قالب فلزی مدولار ، قالب پلاستیکی پلیمری ، قالب فونداسیون ،قالب فنداسین پلاستیکی پلیمری ، قالب فلزی مدولار ستون ،  قالب بتن پلاستیکی پلیمری ستون در مجتمع البرز قالب با تکنولوژی روز دنیا قیمت قالب بتون نو و لیست قیمت

خرید و فروش انواع قالب های دست دوم در مجتمع البرز قالب

مزایا و معایب هر مدل از قالب بتن

قالب چوبی بتن:

مزایا:وزن سبکتر  قیمت پایین‌تر معایب:قابلیت شکست و خرابی بیشتر در مقابل فشار بتن، ممکن است آسیب دیده و تغییر شکل دهد. نسبت به قالب‌های فلزی و پلیمری، مقاومت کمتری در برابر آب و رطوبت دارد.

قالب فلزی

مزایا: خود وزن کم، بدنه محکم، دوام بالا، زمان پروژه کوتاه می‌شود.
معایب: هزینه بالای تهیه، وزن قالب افزایش می‌یابد، پس از چندبار استفاده باید تعمیر شود

قالب پلیمری

مزایا: بازیافت‌پذیری بالا، وزن پایین، مانع از نفوذ رطوبت به سمت بتن بی نیاز از روغن کاری مقاومت بالاتری در برابر آب و رطوبت. معایب:قابلیت شکست و خرابی هزینه بالا تر از قالب چوبی، در برخی موارد نسبت به قالب‌های فلزی دوام کمتر

قالب المینیومی بتن:

مزایا:وزن سبکتری نسبت به قالب‌های فلزی مقاومت بالاتری در برابر آب و رطوبت
دارای دوام بیشتری نسبت به قالب‌های پلیمری است.

معایب:هزینه بالاتری نسبت به قالب‌های فلزی و پلیمری قابلیت شکست و خرابی
به دلیل قیمت بالاتر، هزینه بیشتری دارد.

قالب ترکیبی:

مزایا:با توجه به استفاده از مواد مختلف، قابلیت ترکیب مزایای قالب‌های مختلف با یکدیگر دارد. مقاومت بالاتری در برابر شکست و خرابی دارد.

معایب:هزینه بیشتر دوام کمتری حمل و نقل آن دشوار باشد به دلیل وزن بالاتری که ممکن است داشته باشد.

بهترین نوع قاب بتن

هر نوع قاب بتن برای کاربری خودش مناسب است. بسته به محل کاربرد، بودجه و سایر عوامل پروژه متناسب با آن باید قابل انتخاب باشد. قاب بتن دو جداره از محبوبیت بیشتری برخوردار است، چون مقاومت آن در برابر لرزش، فشار بالا و نحوه هم‌پوشانی نقاط چسبندگی بیشتر است. به طور کلی، عواملی مانند هزینه، شکل الگو، کیفیت و مقاومت در برابر شرایط مختلف برای انتخاب بهترین نوع قاب تاثیر گذار است.

کاربرد قالب بتن

قالب بتن در برج سازی

ساخت‌وسازهای بلندمرتبه

برای ساخت برج‌ها و ساختمان‌های بلندمرتبه به دلیل ماندگاری طولانی و مقاومت در برابر باد و رطوبت از بتن و قالب بندی توسط قالب استفاده می‌شود

قالب بتن در پل سازی

پل‌ها

قالب‌بتن برای ساخت پل‌ها به دلیل مقاومت بتن و دوام زیاد، استفاده می‌شود
قالب بتن در برج سازی

استخرها

قالب بتون برای نگهداری آب و استحکام بخشیدن به دیوارهای استخر استفاده می‌شود

استفاده از قالب بتن

پس از مطالعه مزایا و معایب، می‌توان نتیجه گرفت که قالب بتن یکی از بهترین و پرکاربردترین روش‌ها در ساخت ساختمان‌ها می‌باشد. با توجه به انواع مختلف قالب‌های بتن و با توجه به نیاز پروژه، استفاده از تکنولوژی های جدید و قالب‌های بتن با کیفیت قادر به ساخت دیوارهای برجسته، تونل‌های زیبا و پروژه‌های بزرگ و صنعتی می‌باشد.

اشتراک گزاری در شبکه های اجتماعی

آیا می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید؟
برای اطلاعات بیشتر باما در تماس باشید.
تماس با ما